پوشش گیاهی جزیره کیش

پوشش گیاهی جزیره کیش

کیش یکی از سر سبزترین جزایر خلیج فارس می باشد و در دو دهه اخیر بسیاری از زمین های جزیره جنگل کاری شده است. اولين مناظري كه توجه هر بازديد كننده اي را به خود جلب مي كند فضاي سبز زيباي اين جزيره است. درختان نخل ، چمن و گل هاي بلوارها و حاشيه خيابان ها احساس مطبوعي را براي هر بيننده ايجاد مي كند.
درختان لور، كهور، نخل، كنار، گز و كرت كه از درختان بومي اين منطقه هستند در كنار درختان چريش، درمان عقرب، ليموترش، نارگيل، سمر، اكاليپتوس، گل ابريشم و ده ها نوع درخت ديگر و انواع گل هاي تزئيني، كيش را به يكي از سرسبزترين جزاير خليج فارس تبديل كرده اند.


نخل خرما

نخل خرما

درخت خرما در نقاط گــرمسـیــری اهـمیـت اقتـصــادی دارد و در جزیــره کیــش از نظر شرایــط اقلــیمی توجـه خاصــی بـه کــشت آن مبذول می شود.متــون تــاریخــی و سفرنامه های جهانگردی که قرن ها پیش از کیش به جا مانده است، حکایت از آن دارد که در گذشته، نخلستان های بزرگی در این جزیره وجود داشته است .
در طول سال های اخیر، سازمان منطقه آزاد کیش، نخلستان های متعددی را در قسمت های مختلف جزیره بوجود آورده است.


آکاسیا

آکاسیا

گیاهان «شب خسب» از دیگر دیدنی های جـزیره کیـش هسـتند، آن هـا شـب ها برگ های خود را جمع می کنند و به عبارتی می خوابند یا می خسبند، به همین دلیل به آنها «شب خسب» می گویند.
گیاهان شب خسب، با آمدن روز و طلوع خورشید، برگ های خود را دوباره باز می کنند و به استقبال آفتاب می روند. این گیاهان که از خانواده آکاسیا هستند، میوه هایی شبیه به لوبیا دارند که مانند بند انگشت، کشیده و مسطح است و در هر بند آن دانه هایی وجود دارد. شاید کلمه آکاسیا از اقاقیا گرفته شده باشد.


لور

لور

یـکـی از زیبـاتـرین، کمیاب ترین و عجیب ترین درختان جهان و از خانواده انجیر است. برگ های بیضی شکل و درشت داشته و در تمـام شـاخه هـا و ریشه های این درخت، شیره ای سفید رنگ وجود دارد. پوست تنه این درخت صاف و خاکستری است و میوه های قرمز و نارنجی رنگی، به درشتی فندق دارد. از ویژگی های جالب این درخت ریشه های هوایی آن است که مانند شاخه از تنه این درخت آویزان است

در آبادی باغو در غرب جزیره، درختان لور بسیار بزرگی وجود دارد که بسیار زیبا هستند. همچنیــن بزرگـترین درختان لـور را در کــنار زمین های تنیس می توانید ببینید.