تاریخچه کیش

تاریخچه کیش

از آنچه در کتب تاریخی بازگو شده‌است برمی‌آید که از زمان هخامنشیان و سپس اشکانیان و ساسانیان، جزیرهٔ کیش تحت تسلط ایران بوده و با گسترش اسلام، این جزیره به‌دست خلفای اموی افتاده‌است. این وضع تا سال ۲۴۹ ه‍.ق ادامه یافت. در این سال، یکی از ایرانیان اهل ری بر خلیفه خروج نمود و تمامی جزایر خلیج فارس و بحرین، ازجمله کیش را مسخر خود ساخت.
حاکمیت معنوی ایرانیان بر کیش از نامه‌های نگاشته توسط ایشان به زبان پهلوی کاملاً مشهود است. از دوران حکومت آل‌بویه کیش مجدداً به حکومت ایرانی بازگشت و بعدها در زمان سلجوقیان و اتابکان فارس و سپس ملوک هرمز و آل‌مظفر و تیموریان، این وضع ادامه یافت.

ادامه مطلب

نخستین مدرسه دولتی کیش

نخستین مدرسه دولتی کیش

نخستین مدرسه دولتی کیش با نام آل علی از آذر سال 1332 در یکی از ساختمان های شیخ که پیش از آن منزل نگهبان او بود آغاز به کار کرد.

وقتی پسر شیخ متولد شد او این بنا را به عنوان مدرسه ساخت، می خواست پسرش بتواند به مدرسه برود . یک مدرسه چهار کلاسه درست کرده بود . بغل مدرسه هم یک دفتر یا خانه سکونت معلم و دستشویی درست کرد. سال اول بعد از افتتاح مدرسه یک معلم به نام قنادی از لار آمده بود. پیت های حلبی ای که شیخ می آورد را بر عکس می کردند به جای صندلی و برای نیمکت جلویشان هم نجارها تخته درست کرده بودند.

ادامه مطلب

اولین خودرو چه زمانی و چطور وارد جزیره کیش شد

اولین خودرو چه زمانی و چطور وارد جزیره کیش شد

یکی از جذابیت های کیش برای گردشگران، خیابان های زیبا، تمیز و آرام چزیره کیش است. خیابان هایی که به دلیل موقعیت جزیره کیش به عنوان منطقه آزاد ، انواع اتومبیل های زیبا و اسپرتی که در سرزمین اصلی کمتر شاهد آن ها هستیم، به چشم می خورد. شورولت، دوج، فورد، لامبورگینی و ... از جمله این خودرو ها هستند که با مراجعه به رنت کارهای جزیره می توانید با کرایه آن ها لذت سواری با آن ها را در زیباترین خیابان های موجود در کشور تجربه کنید.

شاید داستان ورود اولین اتومبیل به جزیره برای شما نیز جالب باشد. مطالب و اطلاعاتی که در ادامه آمده، از گفتگوی شفاهی با قدیمی ترین ساکنان کیش ، که توسط سازمان اسناد و مدارک کیش جمع آوریو در کتابی تحت عنوان تاریخ شفاهی کیش گرد آوری شده است، اقتباس شده است.

ادامه مطلب