اولین خودرو کیش

avalin khodro 01شاید داستان ورود اولین اتومبیل به جزیره برای شما نیز جالب باشد. مطالب و اطلاعاتی که در ادامه آمده، از گفتگوی شفاهی با قدیمی ترین ساکنان کیش ، که توسط سازمان اسناد و مدارک کیش جمع آوریو در کتابی تحت عنوان تاریخ شفاهی کیش گرد آوری شده است، اقتباس شده است.جالب است بدانید در حدود 50 سال پیش جزیره کیش خیابان آسفالت یا مسیر ماشین رو نداشته است. بیشتر راه ها مال رو بودند که روستاهای کیش مثل ماشه، سفین، دیو و ... را به یکدیگر متصل می کردند. آن زمان هیچ خودرویی در جزیره کیش وجود نداشت.

حدود سال 1345-46 اولین ماشین را شیخ جزیره ، شیخ عبدلله ، به وسیله لنج وارد جزیره کرد. که در ازای دریافت کرایه ای که سوخت خودر را تامین می کرد، به کارحل مشکلات مردم و حمل ماسه و خاک و چوب به جزیره وارد می پرداخت. این خودرو یک GMC زرد رنگ بود که در شهر ماشه قدیم، توسط لنجی از یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس (قطر یا دوبی) به کیش آورده شد. تمام ساکنان کیش جمع شده بودند تا ببینند که این اتومبیل را چطور از لنج خارج می کنند. ساکنان همه بسیج شدند و رفتند در ساحل ماسه ها را کوپه کردند که مساوی باشند، بعد هم تخته های عریض و بزرگ از انبار کدخدا آوردند . این لنج را وقتی دریا در حالت مد بود تا نزدیک ساحل آوردند و تقریبا پنجاه – شصت نفر در یک طرف لنج نشستند. لنج کج شد و یک طرفش خوابید و آن را با طناب بستند. زمانی که جذر شد، آب عقب نشست . موقع عصر بود. تقریبا صد نفر از اهالی آنحا بودند . وقتی که ماشین را پایین آوردند راننده ای که شیخ آورده بود هم آنجا بود. تمام مردم سوار شدند.

داستان جالبی اتفاق افتاد . یک سلمانی بود به نام محمد بنا که به او محمد مدان می گفتند. همیشه کیفش در دستش بود. هم کار حجامت می کرد و هم سر مردم را می تراشید. او هم با کیفش سوار وانت می شود. چون آن زمان در ماشه جاده آسفالت نبود وراه خاکی و پر از چاله بود، همان طور که راننده گاز می داد و می رفت ماشین در چاله افتاد و پرید. بقیه خودشان را نگه داشته بودند ولی آقای سلمان با کیفش پرت شد پایین. همه فریاد زدند یک نفر افتاد! یک نفر افتاد! ولی کمی بعد او بلند شد و سمت ماشین آمد. پرسیدند طوریت نشد؟ و او گفت نه! امروز اگر کسی از آن ماشین GMC که حداقل سرعتش هفتاد هشتاد کیلومتر در ساعت بود بیوفتد، سالم نمیماند ولی آنروز برای سلمان اتفاقی نیوفتاد و خواست تا باز هم سوار شود ولی مردم اجازه ندادند و گفتند برو باز هم می افتی ! و دیگر سوارش نکردند.

ماشین دومی سه سال بعد از این به جزیره آمد یک جیپ انگلیسی شیری رنگ بود که شیخ قطر اهدا کرده بود. چرا که در سفر قبلی خود دیده بود که در جزیره ماشین وجود ندارد و می خواستند تا هر وقت به کیش می آیند ماشین داشته باشند. پس آن جیپ را به شیخ جزیره اهدا کرده بودند. آن زمان ها که جرثقیل نبود و این بار هم برای خارج کردن ماشین از لنج مثل دفعه قبل با تخته و جوب و ماسه ماشین را خارج کردند. این ماشین از سمت راس الماشه (دماغه ای در ضلع شمال شرقی جزیره) وارد جزیره شد. این جیپ خیلی سرعت داشت وقتی راننده سوار آن شد به جای اینکه با دنده سنگین حرکت کند با دنده سبک حرکت کرد و ناگهان ماشین پرید و کم مانده بود از طرف دیگر در دریا بیوفتد. ماشین دور خودش چرخید و چپ کرد که با کمک مردم دوباره سرپا شد و حرکت کرد. این خودروها برای تردد از همان راه های مالرو استفاده می کردند و بر اثر رفت و آمد این اتومبیل ها از روی زمین خاکی، به مرور یک جاده خاکی درست شده بود.

 

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد