کشف گنجینه‌ای ارزشمند در اعماق دریای مدیترانه

گنجینه زیر دریا 01اعماق دریای مدیترانه شرقی برای بیش از ۲۳۰۰ سال میزبان گنجینه‌ای ارزشمند بود.
باستان‌شناسان ویرانه‌های چند کشتی را درحالی که مملو از آثار باستانی همچون ظروف چینی، کوزه،‌ قوری قهوه و... بودند در دریاهای مدیترانه شرقی کشف کردند.
در نتیجه این کاوش که با استفاده از ربات‌های پیشرفته صورت گرفت،‌ در مجموع ویرانه‌های ۱۲ کشتی که در عمق دو متری ازسطح دریای «لوانتین» قرار داشتند، کشف شد.
این کشتی‌ها در مسیر تجاری ادویه و ابریشم یونان،‌ روم و امپراتوری عثمانی از سال ۳۰۰ پیش از میلاد به بعد قرار داشتند.
برخی از ویرانه‌های این کشتی‌ها که شامل بزرگ‌ترین کشتی کشف‌شده در مدیترانه نیز می‌شود، در بستر دریای بین قبرس و لبنان جایی که به ندرت شاهد کشف ویرانه‌های کشتی هستیم، کشف شدند.
«سین کینگزلی» که یکی از باستان‌شناسان حاضر در «پروژه معمای ویرانه‌های کشتی»‌ در گفت و گو با «رادیو ۴ بی بی سی» بیان کرد :« بهتر از این نمی‌شود. برای یک باستان‌شناس این اکتشاف معادل کشف یک سیاره جدید است. کشف چنین آثاری بسیار نادر است، اما زمانی که به آن‌ها دست پیدا می‌کنید با آثاری بسیار سالم مواجه می‌شوید.»
یکی از این آثار کشف شده، ویرانه‌های یک کشتی تجاری عظیم‌الجثه عثمانی متعلق به قرن هفدهم است. این کشتی که گمان می‌رود در حوالی سال ۱۶۳۰ میلادی غرق شده باشد، از مقصد مصر به استانبول درحال حرکت بوده و گواهی بر آغاز جهانی شدن تجارت محسوب می‌شود.

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد